Blog

borulu-esanjor-cesitleri-ve-uygulamalari

Borulu ısı eşanjörleri, farklı endüstrilerde en çok kullanılan ısı eşanjörü tipidir. Bu ısı eşanjörleri, birkaç paralel ısı eşanjörü tüpleri kullanılarak yapılandırılmıştır. Tüp levhaları bu ısı eşanjörü tüplerini sıkıca yerinde tutmak için kullanılır. Borulu ısı eşanjöründen akış paterni bir dizi farklı konfigürasyon seçeneğine sahip olabilir. Herhangi bir konfigürasyon olsun, bu ısı eşanjörü tasarımı, bir akışkanın kabuğun içinden geçeceği diğer akışkanların da boruların içinden geçtiği (ve tüp tarafı sıvısı olarak adlandırılır) şekildedir. Isı eşanjörü, iki akışkan arasında ısı alışverişine izin veren tüp duvarlarına sahiptir. Isı eşanjörü toplam ısı transfer katsayısı seçtiğiniz konfigürasyona bağlıdır. Farklı uygulamalarda kullanılan farklı tiplerde borulu ısı eşanjörleri vardır. Bu türler nelerdir? Bu ısı eşanjörü nerede kullanılır? Bilmek için bu yazıyı okuyun.

Borulu Eşanjörler Farklı Türleri nelerdir?

Piyasada mevcut geniş bir yelpazede borulu ısı eşanjörleri bulunmaktadır. Her türün kendi özellikleri, artıları ve eksileri vardır. Farklı endüstrilerde popüler olan bazı yaygın borulu eşanjör türleri şunlardır:

  1. Doğrudan Temaslı Isı eşanjörleri – Adından da anlaşılacağı gibi, doğrudan temaslı ısı eşanjörlerinde, sıcak ve soğuk akışkanlar arasında doğrudan temas vardır. Aralarında fiziksel bir bariyer yoktur. Bu, farklı sıcaklıklardaki akışkanların doğrudan karışmasını sağlar. Bunun sonucu olarak, ısı ve kütle transferi eşzamanlı olarak gerçekleşir. Bu tür ısı eşanjörlerin altında bir soğutma kulesi bulunmaktadır.
  1. Eş Akım (Paralel) Akış Eşanjörleri – Bu tip ısı eşanjörlerinde, hem sıcak hem de soğuk akışkanlar aynı yönde akar. Sıcak ve soğuk akışkanların sıcaklıklarındaki fark sürekli olarak azalmaya devam etmektedir. Sıcaklıktaki değişim bir uçtan diğerine gerçekleşir.
  1. Reküperatörler – Reküperatörler en çok kullanılan ısı eşanjörü türleri arasındadır. Otomobil radyatörlerinde ve buz santrallerinde kullanılan evaporatörler bu tip ısı eşanjörleri altındadır.
  1. Rejeneratif Eşanjörler – Bu, popüler bir eşanjör türüdür. Rejeneratif bir ısı eşanjöründe, bir ısı yüzeyinden gelen ısı sırayla depolanır ve çıkarılır. Yüzey dönüşümlü olarak soğuk ve sıcak akışkan akıntılarının içine ve dışına taşınır. Zaman zaman sıcak ve soğuk akımlar ısı yüzeyine girer veya çıkar.

Borulu Eşanjörler Nerede Kullanılır?

Isı eşanjörleri bir dizi faydalı özelliğe sahiptir. Ayrıca, bu ekipman çeşitli konfigürasyonlarda ve tiplerde gelir. Bu, çeşitli uygulamalarda kullanım için idealdir. Borulu ısı eşanjörlerinin kullanıldığı bazı temel uygulama alanları şunlardır:

Güç Üretimi

Soğutma Sistemleri

Deniz Uygulamaları

Kağıt hamuru ve Kağıt

Hava İşleme ve Kompresör Soğutma

Metaller ve Madencilik

Yukarıdaki bilgilerin, ısı eşanjörleri hakkında daha iyi anlamanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Bu, uygulama gereksinimlerinize bağlı olarak doğru tipte ısı eşanjörlerini seçerken size yardımcı olacaktır. BOMAK, farklı tipte ısı eşanjörleri üretiminde lider bir tedarikçidir. BOMAK ISO 9001: 2015 sertifikalı bir şirkettir ve yıllardan beri basınçlı tanklar, process borulama sistemleri ve ısı eşanjörleri üretmektedir.