Ekonomizer Kondenser Evaporatör

Endüstriyel ekonomizer kondenser evaporatörler, kazanın sıcak yığın gazı “kayıp veya atık ısı” yakalayan bir ısı değiştirici cihazdır. Ucuz fiyat ve kaliteli kondenser genellikle bu atık ısıyı kazanın beslemesine aktarır. Su veya dönüş suyu devresi, ancak evsel su veya diğer işlem akışkanlarını ısıtmak için de kullanılabilir.

Bu normal olarak kaybedilen ısının yakalanması, kazanın genel yakıt gereksinimlerini azaltır. Daha az yakıt, daha az emisyonun yanı sıra tasarruf edilen paraya eşittir – kazan artık daha yüksek bir verimlilikte çalışmaktadır. Bu, kazan besleme suyu veya dönüş suyunun ekonomizer kondenser evaporatörler tarafından önceden ısıtılmasından dolayı mümkündür, bu nedenle, kazanların ana ısıtma devresi, belirli bir çıkış miktarını buhar veya sıcak su üretmek için çok fazla ısıya ihtiyaç duymaz.

Ekonomizer kondenser evaporatörler, ısı transfer yüzey alanını arttırmak için astar yüzeyli bir boru bobini kullanılarak ve metal plakalar veya kanatçıklar kullanılarak yapılır. Bir borulu buharlaştırıcıda dolaşan havanın çoğu, bitişik tüpler arasındaki nispeten geniş boşluklardan geçer. Sonuç olarak, havanın büyük bir kısmı kalıp bobin yüzeyi ile temas etmez. Bobinle temas etmeyen hava ısısını kaybetmez, böylece sıcaklığı değişmez ve koşulsuz alana geri döner. Bu tasarım, ekonomizer kondenser evaporatörler daha büyük bir ana yüzey buharlaştırıcısı olarak aynı ısı transfer kapasitesini sağlarken, boyut olarak daha küçük hale getirilmesini sağlar.