Deflagmatör
10
Borulu Eşanjör
9 Kasım 2016
20140704-115531
Ekonomizer Kondenser Evaporatör
9 Kasım 2016
32

Bir deflagmatör, çok bileşenli bir buhar akışının kısmi yoğuşması için düzenlenmiş bir cihazdır. Buhar akışı dikey olarak yukarı doğru akar ve kondens (yoğunlaşmış buhar) yer çekiminin etkisi altında geri akar. Buhar akışı ve yoğuşma böylelikle ters yönde hareket eder ve birbiriyle doğrudan temas halindedir.

Deflagmatörler ile buhar akışı ve soğutma ortamı arasındaki ısı transferine ek olarak, kütle yükselen buhar ve düşen yoğuşma arasında transfer edilir. Cihazdan çıkan buhar daha uçucu bileşenlerde yoğunlaşırken, yoğunlaşma daha az uçucu bileşenlerde daha zengindir.

Deflagmatörler bir ısı ve kütle aktarım aygıtı olarak öneminin açık olduğu özel bir durum olan eltilenin kırık bir gaz beslemesinden ayrılması ve geri kazanılmasını sağlar. Beslemenin ağır bileşeni olan eten, bir deflagmatör içindeki hafif bileşenlerden ayrılır ve eten açısından zengin olan yoğuşma, kalan metanı çıkarmak için bir damıtma sütununa geçirilir. Daha önce bilinen bir adiyabatik damıtma kolonu içinde, tüm besleme akımının fraksiyonlanmasında eten geri kazanımı için daha önceki bir yöntem. Deflagmatörde uzaklaştırılan ısının önemli bir kısmı, fraksiyonasyon tamamen geleneksel kolonda yapıldığı zaman mümkün olandan daha yüksek bir sıcaklıkta soğutucuya aktarılır.

Özet olarak Deflagmatör, bir sütundan gelen buharın yoğunlaşması için tasarlanmıştır. Yoğuşma sıvısı kısmen normal çalışması için bir sütuna geri döndüğünde ve kısmen ürün alıcısında çıkarılır.