Borulu Eşanjör

Borulu Eşanjör, zorlanmış çekme konveksiyonu prensibine göre çalışan bir hava ısı eşanjörüdür. Proses gazları, ısı değiştirici elemanların dış yüzeylerinden geçer. Soğutma havası, ortam havasından eksenel veya santrifüjlü fanlar tarafından üretilir ve ısı değiştirici elemanların deliklerine üflenir ve böylece ısı alışverişi teşvik edilir.

Borulu Eşanjör, özelliklerine ve miktarlarına bağlı olarak bir temizleme cihazı ile donatılabilir. Bu temizleme cihazı, ısı eşanjörü elemanlarının yüzeylerini “siler” ve aşırı tozları temizler, böylece ısı değiştiricinin verimliliğini korur.

Borulu Eşanjör, proses gazlarını seçilen filtre ortamının uygun bir çalışma sıcaklığına kadar soğutmak için kullanılabilir. Borulu Eşanjörün, normal maksimum inlet sıcaklığı 550 derecedir ve nispeten sabit bir giriş sıcaklığının olduğu uygulamalarda enerji geri kazanımı mümkündür.

Borulu Eşanjörlerin Avantajları

Piyasada bulunan farklı ısı eşanjörleri geometrisi içinde, plaka ve contalar, kaynaklı plakalar, spiral veya sıyrılmış yüzey ısı eşanjörlerinin yanı sıra, boru eşanjör en yaygın olarak kullanılanlardan biridir.

  • Düşük Bakım Maliyeti: Yedek parçalara neredeyse hiç ihtiyaç olmadığı için (tamamen kaynaklı bir yapıdır).
  • Yüksek Çalışma Basıncı: Contalar olmadığından ve ısı değiştiriciler tamamen kaynaklandığından, tasarım basıncı 100 barg’dan fazla olabilir.
  • Yüksek Çalışma Sıcaklığı: Borulu eşanjörün tamamen kaynaklı bir yapı olması ve contaların olmaması nedeniyle, diğer konfigürasyonlarda (yani plakalar ve contalar ısı değiştiriciler) meydana geldiğinden yüksek çalışma sıcaklıkları için herhangi bir problem yoktur.
  • Kolay Muayene ve Sökme: Tüp tabakasına ve iç borulara daha iyi erişim elde etmek için, flanşlı tüp levha tasarımlarını ve modüllerin arasındaki tüm ara bağlantıların / dirseklerin bağlantılarını dikkate alabiliriz.
  • Aseptik Süreçlerde Yüksek Güvenlik: Borulu Eşanjörler, çift tüp tabakası olarak, tüplerden tabaka eklemine sızıntı olması durumunda zararlı etki görülmediğinden emin olmak için, farmakolojik uygulamalar için özel geometrilerle tasarlanabilir ve üretilebilir.
  • Büyütmesi Kolay: Modüler tasarımı sayesinde. Termal görevi ve sıcaklık farkını arttırmak amacıyla seri olarak bazı modüllerin eklenmesi nispeten kolaydır.